Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna

Jelenia Góra ul. Wolności 259 (Cieplice)

Życie w czasie pandemii

Znaleźliśmy się w sytuacji, której jeszcze nikt z nas nigdy nie doświadczył. Nastał czas, w którym nasze życie zmieniło się całkowicie. Musimy odnaleźć się w nowej rzeczywistości, zrezygnować ze "zwykłych" przyjemności, kiedyś niezauważanych, obecnie tak utęsknionych: swobodne wyjścia z domu, spacery, zakupy w galerii, wyjście do teatru, kina, kawiarni czy restauracji... te drobne przyjemności, które pozwalały nam się zrelaksować. Człowiek potrzebuje przestrzeni, swobody i wolności, aby czuć się komfortowo, a to wszystko zostało nam ograniczone lub nawet (w przypadku kwarantanny) całkowicie odebrane... Musimy sprostać tym nowym wymaganiom, nowym rolom, jakie otrzymaliśmy: pracowników "zdalnych", rodziców-nauczycieli, opiekunów dla osób tego potrzebujących, może nawet osób na skraju bankructwa, bo firma nie może prosperować... Ponadto ciągle jesteśmy bombardowani tragicznymi informacjami, żyjemy w ciągłym stresie i napięciu, mamy poczucie zagrożenia. Jak sobie z tym poradzić? Przecież zdrowie psychiczne odgrywa ogromną rolę w utrzymaniu zdrowia fizycznego, dlatego musimy znaleźć dla siebie sposoby na rozładowanie napięć „w czasach zarazy”.

Aby móc to wszystko przetrwać powinniśmy znaleźć dla siebie czas na relaks: posłuchać ulubionej muzyki, przeczytać książkę, obejrzeć (nawet najgłupszy) film. Porozmawiać z rodzicami (o których aktualnie szczególnie się boimy), przyjaciółmi (na szczęście mamy telefony oraz internet) – rozmowa o trudnych emocjach pozwala je rozładować. Możemy obejrzeć zdjęcia z przeszłości i powspominać dobre, spokojne chwile, takie, w których byliśmy zrelaksowani. A może coś potrafimy i lubimy tworzyć? Pisać opowiadanie, wiersze. Może lubimy śpiewać. Czy nie jest to dobry czas, aby odkurzyć odłożony gdzieś w kąt instrument lub pędzle?. Jest teraz chwila, aby zagrać z dziećmi w planszówki (one to uwielbiają), poopowiadać ciekawe historie z naszego dzieciństwa. Wyjdźmy na spacer (oczywiście z dala od tłumów), popatrzmy na budzącą się wiosnę. Upieczmy ulubione ciasto, zjedzmy czekoladę. Albo po prostu zróbmy sobie filiżankę ulubionej kawy i powiedzmy rodzinie "Stop. Teraz mam czas wyłącznie dla siebie". Odpuśćmy sobie, ale też innym – nie wiemy, w jakiej sytuacji aktualnie się znajdują, co przeżywają i przez co przechodzą.

Złe zachowania dzieci? Może one również wynikają z tego, że mali ludzie czują panujące wszem napięcie, widzą stres rodziców, słyszą niepokojące informacje w mediach, na dodatek rodzice każą im się uczyć, chociaż przecież teraz nie chodzą do szkoły… Dzieciaki też żyją w stresie, mają bowiem większą trudność z rozumieniem tego, co się dookoła nich dzieje oraz dostosowaniem się do obecnej sytuacji – przecież potrzebują więcej ruchu czy spotkań z innymi dziećmi, a rodzice mówią „nie”. Nawet przyjęcia urodzinowego czy rodzinnych świąt nie będzie… to takie trudne!!! My rodzice musimy pomóc im przez to przejść (chociaż sami ledwie dajemy sobie radę ze sobą oraz wszystkimi nowymi wymaganiami..), ale taka nasza rola. Pamiętajmy jednak: wspólny czas, rozmowy, przytulasy wzmocnią naszą więź i wszystkim wyjdą „na zdrowie”.

Nie lada pomoc w radzeniu sobie ze stresem i lękiem mogą odegrać również techniki relaksacyjne – dla młodszych i starszych – odnajdziecie je bez problemu w sieci (jeśli nie – podeślemy linki). Na zakończenie jeszcze jedno – dla zachowania zdrowia psychicznego postarajmy się ograniczyć oglądanie kanałów informacyjnych do niezbędnego minimum, tak, aby mieć wiedzę lecz dać sobie szansę na oddech od "trudnych" informacji.

                                            Pamiętajcie, jesteśmy tu dla Was - psycholodzy, pedagodzy, logopedzi

                                                Publicznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Jeleniej Górze

Jeśli potrzebujecie wsparcia, rozmowy czy zaleceń do pracy z Waszymi dziećmi - piszcie na nasze adresy email umieszczone w zakładce "Kontakt".

 

                                                                                                                                autor tekstu psycholog

Agnieszka Masternak

Szukaj

Adres Poradni

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Jeleniej Górze

58-560 Jelenia Góra

ul. Wolności 259

tel. 75 647 30 01
kom. +48 533 991 796
fax 75 647 30 03

Czynne:
pon. czw.: 8.00 - 18.00
piątek: 8.00 - 16.00

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Oglądający stronę

Odwiedza nas 55 gości oraz 0 użytkowników.