Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna

Jelenia Góra ul. Wolności 259 (Cieplice)

Jak wspomóc dziecko w wyborze zawodu?

Wskazówki dla rodziców uczniów kończących szkołę podstawową oraz klas maturalnych.

Renata Szczepanik – doradca zawodowy, psycholog, pedagog

 

Wybór zawodu jest decyzją ryzykowną, podejmowana w sytuacji dużej niepewności, w świecie ciągle zmieniającym się. Młodzi ludzie znajdują się zatem w trudnej sytuacji, często korzystają z pomocy i sugestii innych osób. Badania naukowe wskazują, że właśnie rodzice są najważniejszymi doradcami swoich dzieci. To z ich opinią i wskazówkami młodzież najbardziej się liczy. Rola rodziców w procesie podejmowania decyzji edukacyjno – zawodowej jest ogromna. Jak więc pomóc swojemu dziecku w planowaniu dalszej kariery szkolnej i zawodowej?

 

 

Rodzice przyjmują najczęściej jedną z trzech postaw:

 1. Rodzic dyrektywny – wychodzi z założenia, że z racji swojego wieku, wiedzy

  i doświadczenia wie najlepiej co będzie dobre dla jego dziecka. Sam wybiera szkolę
  i zawód, który w jego odczuciu zapewni przyszłość latorośli. Taka postawa niesie jednak za sobą duże niebezpieczeństwo, bowiem nie uwzględnia potrzeb, możliwości
  i zainteresowań dziecka. Często rodzic w takiej sytuacji próbuje zrealizować swoje niespełnione plany i zamierzenia, które niekoniecznie musza odpowiadać dziecku. Efektem takiej decyzji może być w przyszłości niezadowolenie z obranej drogi zawodowej lub niepowodzenie w sprostaniu wymaganiom stawianym przez szkołę. Dochodzi wówczas do sytuacji, kiedy młody człowiek zmienia szkołę lub w trakcie kariery zawodowej zmienia profesję.

 2. Rodzic liberalny – to postawa wyrażająca przekonanie, że dziecko jest na tyle dojrzałe, że samo powinno wybrać szkolę i zawód, rodzic nie wtrąca się do decyzji, nie angażuje w tę sytuację. Efekt jest taki, że młody człowiek czuje się osamotniony, zagubiony, często brakuje mu informacji, żeby samemu zdecydować, którą drogą dalej pójść. Podejmowanie decyzji, zwłaszcza ważnej życiowo wiąże się z ogromnym napięciem, często trudnym do wytrzymania. Czując to napięcie młody człowiek podejmuje jakakolwiek decyzję, często nie analizując i nie uwzględniając różnych przesłanek tylko dlatego, żeby obniżyć napięcie. Częste są wówczas przypadkowe, nietrafione wybory, które skutkują zmiana szkoły, a czasem przerwaniem edukacji.
 3. Rodzic partner – to rodzic, który towarzyszy swojemu dziecku w procesie decyzyjnym, ale nie narzuca swojej woli. Pomaga w zebraniu potrzebnych informacji, przeanalizowaniu sytuacji, korzystając ze swojej wiedzy i doświadczenia zwraca uwagę na różne aspekty sprawy. Dzięki takiemu wsparciu młody człowiek ma szansę podjąć optymalną ale też autonomiczną decyzję.

Jak zatem wspomóc swoje dziecko w podjęciu decyzji o dalszej drodze zawodowej?

 1. Przede wszystkim rozmawiać z dzieckiem, przy każdej okazji, o wyborze szkoły

  i zawodu, nie tylko w ostatnim okresie poprzedzającym wybór.

 2. Dostarczać informacje o zawodach, rynku pracy. Aranżować spotkania ze swoimi znajomymi – reprezentantami różnych profesji.
 3. Urealniać samoocenę, która w okresie dojrzewania jest bardzo zmienna.
 4. Korzystać z usług profesjonalnych doradców zawodowych – można ich znaleźć między innymi w poradni psychologiczno – pedagogicznej.

Szukaj

Adres Poradni

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Jeleniej Górze

58-560 Jelenia Góra

ul. Wolności 259

tel. 75 647 30 01
kom. +48 533 991 796
fax 75 647 30 03

Czynne:
pon. czw.: 8.00 - 18.00
piątek: 8.00 - 16.00

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Oglądający stronę

Odwiedza nas 120 gości oraz 0 użytkowników.